XVI Campeonato Gallego de Marcha en pista de invierno

XVI Campeonato Gallego de Marcha en pista de invierno

El XVI Campeonato Gallego de Marcha en pista se disputó el sábado, 24 de noviembre en las pistas de atletismo del Estadio Municipal Río Seco de Narón, A Coruña. La climatología no acompañó ni ayudó al buen desarrollo del campeonato y rendimiento de los atletas durante toda la mañana. Unos pocos valientes representantes del club compitieron en este Campeonato Gallego de Marcha.

En categoría sub12 estuvo presente Anxo Jamardo Capelo, que fue séptimo en 2000m con un tiempo de 14’30”5. Este atleta debutó en la distancia y en la categoría tras una gran temporada en sub10. Noa García Pazos fue décima en 3000m sub16 con 21’03”90.

Las medallas, de plata y bronce, llegaron en los 5000m donde Roi Surribas Porto fue subcampeón gallego sub18 y décimo quinto absoluto en esta distancia con una marca de 30’06”47. Roi debutó este sábado en la distancia y en el campeonato gallego individual.

La otra medalla vino de las piernas de Eva Sande Martínez que fue tercera sub20 y décimo sexta absoluta en los 5000m marcha femeninos con 31’38”82.

Con ellos estuvo Carlos Morales, entrenador del club y responsable técnico del sector de marcha en la Federación Gallega de Atletismo que, aunque también es atleta de esta disciplina, no compitió para centrarse en el buen desarrollo del evento.

Este fue el primer campeonato gallego oficial de la temporada con un buen resultado. Esperamos que otros atletas del club, como por ejemplo Daniel Chamosa o Ainhoa Vázquez, puedan estar en plena forma. Con esto se conseguirá que haya una mayor representación del club en el siguiente campeonato gallego de marcha que se celebrará en enero y será en ruta.

Además, ayer en Narón se entregaron los premios del VIII Circuito Gallego de Marcha Josefina Romero de la pasada temporada 2017-2018. Los galardonados fueron Anxo Jamardo como primero en categoría sub10, Eva Sande, segunda en categoría sub18, Marisol Diz, segunda en categoría senior y Daniel Chamosa, tercero en categoría sub23.

¡¡Enhorabuena a todos los marchadores!!

Catorce medallas no Campionato de Galicia Absoluto

Catorce medallas no Campionato de Galicia Absoluto

O sábado 30 de Xuño tería lugar nas recentemente remodeladas pistas de Elviña o LXXXV Campionato de Galicia Absoluto Masculino e LI Campionato de Galicia Absoluto Feminino. Unha treboada a primeiras horas da tarde con una choiva  que máis parecía  o diluvio mentras se disputaban as probas de martelo masculino e triple salto masculino fixo que a competición se detivese a espera de ver se amainaba o temporal , e fixo que ao final se suspendesen todos os concursos da tarde mantendo tan só as carreiras . Os atletas participantes na pértega feminina, salto de altura feminina, lonxitude feminina, triplo femenino e masculino , e xavelina masculina e feminina terán as súas probas no Campionato de Galicia Master o vindeiro fin de semana

Victor Gallego con dous ouros no lanzamento de disco (51.67)  e lanzamento de peso (16.31) foi dos atletas mais destacados do Campionato.

Dúas pratas foron  para Francisco Javier Guzmán tamén no lanzamento de disco (47.70)  e peso( 14.18). Medalla de prata Cristina Garrido atleta de categoría sub 18 que obtivo a prata absoluta nos 100 metros lisos  cun tempo  de 12.56 nunha final moi apretada co o ouro de Nerea Iglesias de Atletismo Fontes do SAr con 12.55. David Ferrer prata no salto de lonxitude  cun millor salto de 7.00 metros , e María Jiménez ( atleta sub18) prata no lanzamento de disco  cun mellor lanzamento de 34.89 metros.

Os sete bronces foron para  Xiana González  nos 200 metros con 25.62 sg, Eva Cid nos 800 metros con 2:16.49, Carlos Porto nos 1500 con 3.59.89, Raul Cortizo  (atleta sub 18)en salto de altura cun mellor salto de 1.86, Claudia Puig (atleta sub 20)  no lanzamento de disco cun mellor lanzamento de 34.48 , Sergio Paredes no lanzamento de martelo con 51.98 e Iria Filgueira (sub18) no lanzamento de martelo con 40.45.

Obtiveron posto de finalista Loreto Brea cuarta en martelo con 37.30, Eva Cid cuarta nos 1500 con 4:44.91, Lucía Ferrer (sub20) quinta  nos 100 valos con 15.15, Eva Sande (sub18) quinta  nos 5 km marcha con 31.07.5-, Blanca Armenteros (sub18)  sexta nos 800 lisos con 2:23.50, María Jiménez  sexta (sub 18) no lanzamento de peso  con 9.64, Sharay Astáriz sétima nos 800 metros con 2:24.77, Claudia Puig (Sub20) sétima no lanzamento de peso con 9.54  e Sandra Carballo sétima no lanzamento de disco con 32.59.

Parabéns a todos os atletas e adestradores, e a espera das probas pendentes  deste Campionato, desexarles a todos os que estén a procura da mínima do Campeonato de España absoluto que a poidan conseguir nos vindeiros días

resultados

 

 

 

Fantásticos resultados no Campionato de Galicia sub 20/ sub 23

Fantásticos resultados no Campionato de Galicia sub 20/ sub 23

Celebrouse en Ferrol  o domingo 11 en xornada de tarde o Campionato de Galicia sub 20 e sub 23  onde a Sociedad Gimnástica de Pontevedra presentaba  catro atletas  na categoría sub 23 e catro atletas na categoría sub 20 e todos eles subiron ao podio.

 Categoría sub 20 :

–  Lucía Ferrer :  dous ouros nos 100 lisos (12.65) e nos 100 valos (15.44)  e bronce nos 200 lisos ( 26.39)

Andrea González : dous ouros no lanzamento de peso (10.35) e de xavelina  (38.35) e un bronce no lanzamento de disco  (31.85)

Claudia Puig:  ouro en lanzamento de disco (34.48 ), prata  en lanzamento de xavelina  (33.65) e bronce no lanzamento de peso (8.32)

Pablo García bronce no triplo salto (11.47)

Categoría sub23:

Sergio Paredes.: ouro en lanzamento de martelo (51.49) e bronce no lanzamento de peso ( 10.61)

Xiana González :  Ouro nos 100 lisos ( 26.39)

Eva Salvado: Ouro no triplo salto (10.46)

Marina Porteiro: tres bronces, en 1500  (5:37.63), 400 valos  ( 1:14.84) e lanzamento de xavelina. (22.68)

 

Parabéns ós atletas e aos seus adestradores.

 

resultados

 

Campionato de Galicia sub 10- sub12- sub14

Campionato de Galicia sub 10- sub12- sub14

Nunha xornada pasada por auga celebrouse no CGTD de Pontevedra o Campionato de Galicia sub10, sub12 e sub14.

A este Campionato onde se clasificaban solo as 16 millores marcas, a Sociedad Gimnastica de Pontevedra levaba cinco atletas sub10, once atletas sub12 e dez atletas sub14. Todos eles xunto ós seus monitores e familias disfrutaron dunha competición coma sempre multitudinaria nestas categorías a pesar da choiva  persitente todo o dia.

Hugo Casañas  atleta sub10  conseguiu dúas medallas de ouro , en lanzamento de pelota con 32.21 metros, e en lanzamento de peso con 10.66.

Anxo Jamardo atleta sub10 obtivo a medalla de ouro nos 1000 metros marcha cun tempo de 5:43.42.

Eloy Acuña atleta sub12  conseguiu a medalla de prata no salto de altura, cun salto de 1.25 metros.

Todos tiveron unha gran actuación  e o máis importante é que  o próximo ano sigan con ganas de seguir adestrando  e divertíndose co atletismo.

A continuación reseñamos o resto dos  resultados:

SUB10 .

Pelota 200 gr: Jimena Orellana 8ª 13.95, Iago Abreu 11º 21.40, Jesús Búa 13º 20.59.

Sub12:

60 lisos. Paula Porto cuarta 9.06; Carmen Saavedra sexta 9.16

500: Paula Porto oitava 1:34.14

1000: Oscar Otero 13º 3:40.19

2000: Emma Cabanas 14ª con 8:17.19

2Km marcha: Daniel Fernández 13:27.46 e Paula Rodríguez que non puido finalizar a proba.

Lonxitude:  Marina Pérez 9ª 3.76, Nicolás Quiñones 14º 3,39

 Altura: Carmen Saavedra 10ª 1.22

 Peso 2kg; Medhanit Pereira 10ª 6.63

Pelota 300 gr: Iam David Cabanelas 7º 29.50, Eloy Acuña 13º 27.73.

Sub14

80 lisos: Oscar Monteagudo 10º 11.30, Xainza Calvo 11º 11.60

150: Ignacio López 11º 36.28

 1000. Addis Gallego 9º 3,34.26

3 km marcha : Inés rodríguez 14º 20.24.44

220 Valos:  Ignacio López 11º 36.28

1000 obstáculos. Carla Rivas 9ª 4:12.96

Lonxitude. Xainza Calvo 11º 3.98

 Altura: Carla Rivas quinta 1.34, Oscar Monteagudo 10º 1.35

Triplo: Matías Moldes 11º 9.21

 Pértega :Matías Moldes 8º 1.50

Peso : Paloma Puig 13ª 5.72, Jorge Piñeiro 13º 6.71

Disco: Paloma Puig 15º 13.70

 Martelo. Cloe Rial sexta 22.85.

Resultados

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Campionato de Galicia de Combinadas 2017/2018

Campionato de Galicia de Combinadas 2017/2018

Os días 2 e 3 de Xuño tivo lugar nas pistas do CGTD de Pontevedra o Campionato de Galicia de Probas Combinadas.

A Sociedad Gimnástica de Pontevedra contou con participación no Decathlón masculino sub 18 coa presenza de cinco atletas, tres no Heptalón sub 18 feminino e dúas atletas no Heptalón absoluto.

Lucía Seijas

 

No Heptatlón absoluto o  ouro sería para Eva Queimaño  do Atletismo Celta  con 4179 ptos,  sendo  a prata para   Lucía Seijas da Sociedad Gimnástica con 3773 puntos ,  terceira posición  para a atleta do Atletismo Celta Karolina Puchmertlova con 3694 ptos , cuarta Cristina Estévez do Atletismo Celta con 3047 puntos e quinto lugar para Marina Porteiro da Sociedad  Gimnástica  con 2840 puntos que acadaria a primeira posición na categoría sub23.

 

No Decathlon masculino sub 18 o vencedor foi o atleta  do Club Atletismo Santiago Mario Cabaleiro cunha marca de 4978 puntos  seguido de Hugo Silvares da Sociedad Gimnástica de Pontevedra  con 4701 puntos e terceiro  Yago Boleas da SGP  con 4506 puntos.

Pablo Tojal finalizaría cuarto con 4331 puntos, Marcos Villaverde oitavo con 3511 puntos e Roi Surribas tivo que retirarse por lesión.

No Heptathlón feminino sub 18  o podium  repartiríase da seguinte maneira. Ouro para  Andrea Reija do Riazor con 3726 puntos  , prata para Clara Rivas da Sociedad Gimnástica con 3009 ptos  e bronce para Andrea Villaverde da Sociedad Gimnástica  con 2911 ptos

Nos resultados adxuntos podedes ver os resultados en cada unha das probas individuais  dos nosos atletas con moitas mellores marcas  :

Hugo Silvares en 100, lonxitude, peso, altura, 400, 110 valos e 1500

Yago Boleas en pértega , 110 valos e 400

Pablo Tojal en lonxitude, altura e  400

Marcos Villaverde en pértega

Clara Rivas en  100 valos, 200 e xavelina

Andrea villaverde en xavelina

Marina Porteiro en 200 e altura

resultados
Seis medallas en el Campeonato de Galicia sub16

Seis medallas en el Campeonato de Galicia sub16

Hasta O Barco de Valdeorras se desplazaron nuestros atletas sub16, antigua categoría cadete, para disputar el Campeonato de Galicia de su categoría y se han traído seis medallas.

Hugo Garcia Souto sería el Campeón de Galicia de 3000  metros con una marca de 9:05.11 con gran ventaja sobre el resto de sus oponentes.

Las medallas de plata serían para Marta Barragans con un mejor salto de 5.22 con viento contrario y para Natalia Meaños que realizó 13.12 en la semifinal, mejorando su marca en la final con 13.04MMP

Los tres bronces serían para Natalia Meaños esta vez en triple salto con 10.36 MMP, para Helena Suárez en pértiga con 2.32 MMP y para Carmen Ruibal  en disco con 28.67MMP.

1500 obst :Antia Carrasco 6:30.65 quinta

Altura :Lucía Madero 1.39 quinta iguala su MMP

1000: Paula Dominguez 3:14.39 MMP sexta

Jabalina: Marta Sampedro 30.41 sexta

100m : Antón Martínez 12.32 octavo

300m: Antón Martínez 42.01octavo

3km marcha Noa García 20:56.83 novena

100 vallas Marta Barragans tras caída en la última valla cuando iba destacada en su semifinal 18.04 undécima

600 Alexandre Fernandez 1:40.07 decimosegundo

100 metros Helena Suárez 13.99 decimoquinta.

Enhorabuena a todos, atletas , entrenadores y familias

Resultados